Blitzkrieg i (re)kapitulacja w drodze do Twierdzy. Poza wizję radykalnych ataków i reaktywnych obron w budowaniu wiarygodnej wiedzy

Abstract
The military metaphor of school might also be useful in building understanding, or at least illustrating processes and phenomena that seemingly do not have much in common with the school and the associations it imposes with it. Social groups within a science discipline centered around specific issues, and more often around a master or precursor of an idea. The phenomenon can not be better understood than by using the term "school". Such schools in science function according to the rules and rhythms known to the observers of these schools, which are formally called for educational purposes.

Militarna metafora szkoły może być użyteczna także w budowaniu rozumienia, lub przynajmniej ilustrowania procesów i zjawisk, które pozornie ze szkołą i narzucającymi się skojarzeniami z nią nie mają już wiele wspólnego. Społeczne grupy w obrębie nauki skupione wokół określonych zagadnień, a częściej mistrza lub prekursora jakiejś idei nie tylko są możliwe, ale wręcz nie dają się lepiej ująć niż za pomocą pojęcia "szkoły". Tak rozumiane szkoły w nauce funkcjonują według zasad i rytmów znanych obserwatorom tych szkół, które formalnie powoływane są do realizacji celów edukacyjnych.
Description
Keywords
Citation
Pasikowski, S. (2016). Blitzkrieg i (re)kapitulacja w drodze do Twierdzy. Poza wizję radykalnych ataków i reaktywnych obron w budowaniu wiarygodnej wiedzy. W: M. Dudzikowa, S. Jaskulska (red.), Twierdza. Szkoła w metaforze militarnej. Co w zamian?: Warszawa: Wolters Kluwer S, 182-202.