Prace magisterskie ISZiP

Recent Submissions

Displaying 1 - 5 of 6 records
  • Item
    Definicja kognitywna leksemu muž
    (Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, 2018) Głowienka, Katarzyna
    Tematem niniejszej pracy było stworzenie definicji kognitywnej leksemu muž w języku czeskim. W tym celu została wykorzystana metoda badania językowego obrazu świata, zaproponowana przez Jerzego Bartmińskiego, polegająca na zbieraniu różnego typu danych, dzięki którym można go rekonstruować. Owe dane możemy pogrupować w następujący sposób: dane systemowe, dane zebrane na podstawie badania ankietowego oraz tekstowe, zebrane na podstawie korpusu. Analiza wymienionych typów danych pozwala na wyodrębnienie stereotypów zakorzenionych w języków, a finalnie - na stworzenie definicji kognitywnej danego leksemu.
  • Item
    Pisanie siebie: Miljenko Jergović i kwestia tożsamości
    (Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, 2018) Zakrzewska, Urszula
    Przedmiotem niniejszej pracy jest tożsamość Miljenka Jergovicia ze szczególnym uwzględnieniem jej narracyjnego charakteru. Autorka pracy dokonuje analizy na podstawie przeprowadzanych z pisarzem wywiadów oraz literatury autobiograficznej: zbiorów opowiadań Sarajevski marlboro, Mama Leone, zbioru esejów Historijska čitanka 1, powieści (eseju) Ojciec oraz zbioru esejów Muszkat, kurkuma i cytryna. Spojrzenie z Zagrzebia. Omówione zostają zagadnienia z pogranicza psychologii, filozofii i literatury, takie jak: tożsamość ponowoczesna i liminalna; procesy autoidentyfikacji, autokreacji i tworzenia wizerunku. Kolejno wymienia się poszczególne komponenty tożsamości pisarza: bycie autorem i czytelnikiem, członkiem rodziny i społeczeństwa, emigrantem, Chorwatem i sarajewianinem.
  • Item
    Amerykański serial Friends w przekładzie czeskim i polskim – analiza wybranych zagadnień
    (2018) Kowalska, Agata Anna
    Celem niniejszej pracy dyplomowej jest analiza sposobów tłumaczenia zagadnień problematycznych, których trudność polega na konieczności dokonania transferu określonych elementów kulturowych bądź językowych, typowych dla społeczeństwa posługującego się językiem wyjściowym i niekoniecznie znanych odbiorcom języków docelowych. Praca bazuje na materiale audiowizualnym, który stanowi ósmy sezon serialu Friends w trzech wersjach językowych: angielskiej (oryginalnej) oraz czeskiej i polskiej (przekłady). Wybrane zagadnienia, wśród których znalazły się przykłady związków frazeologicznych, nazw własnych oraz gier słów zostały zbadane pod kątem przystawalności do oryginału a także pod względem zdolności oddania jego sensu.
  • Item
    Tworzenie miejsca alternatywnego na przykładzie AKC Metelkova mesto
    (Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, 2018) Lorens, Aleksandra
    Praca przedstawia fenomen alternatywnego centrum kulturowego Metelkova mesto w Lublanie. Metelkova powstała w wyjątkowych okolicznościach i dziś może funkcjonować jako żywy pomnik słoweńskiej transformacji ustrojowej i myśli anarchistycznej. Ze względu na skomplikowane relacje z władzami miasta jest przykładem trudnego procesu tworzenia i funkcjonowania alternatywnych przestrzeni oraz sztuki niezależnej w Słowenii.
  • Item
    Czy może istnieć prawosławny Chorwat? Wokół koncepcji utworzenia Chorwackiej Cerkwi Prawosławnej
    (Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, 2018) Feder, Aleksandra
    Niniejsza praca podejmuje problematykę prawosławia na terenach Chorwacji. Zważywszy na obecny od wielu lat podział na prawosławnych Serbów i Chorwatów katolików, zadaje pytanie, czy w społeczeństwie możliwe jest istnienie osób, które określają siebie jako prawosławnych Chorwatów. Główny cel pracy stanowi usytuowanie problemu Chorwackiej Cerkwi Prawosławnej w dzisiejszym dyskursie chorwackim. W pierwszej części omówione zostały najważniejsze fakty historyczne dotyczące funkcjonowania Serbskiej Cerkwi Prawosławnej w Chorwacji. Druga część odnosi się do czasów drugiej wojny światowej i stanowi opis utworzenia Chorwackiej Cerkwi Prawosławnej oraz roli religii w ideologii ustaszowskiej. Charakterystyka współczesnych inicjatyw związanych z kwestią chorwackiej cerkwi znajduje się w trzeciej części pracy.