Motywy podejmowania współpracy w działalności zagranicznej przez polskie przedsiębiorstwa zaawansowanych technologii (prezentacja wyników badań)

Abstract
Celem artykułu jest analiza motywów podejmowania współpracy w działalności zagranicznej przez polskie przedsiębiorstwa zaawansowanych technologii (high-tech). W artykule przedstawiono wyniki własnych badań empirycznych stanowiących rezultat projektu badawczego finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nr 51104-95, zrealizowanego przez zespół badawczy pod kierunkiem prof. dr. hab. K. Fonfary. Dane uzyskano na podstawie badań ankietowych przeprowadzonych od maja do grudnia 2007 roku. Do analizy przyjęto próbę 74 firm zaawansowanych technologii. Przedstawione w artykule wyniki wskazują, że przedsiębiorstwa zaawansowanych technologii i zarządzający nimi menedżerowie są świadomi korzyści wynikających z kooperacji. Badane firmy high-tech podejmowały współpracę z podmiotami zagranicznymi głównie w celu uzyskania dostępu do wiedzy i zwiększenia poziomu innowacyjności, jednakże najbardziej intensywną kooperację odnotowywały na polu sprzedaży i produkcji. Przedsiębiorstwa wciąż częściej współpracują ze sobą w ramach łańcucha dostaw. Tymczasem wydaje się, że właśnie powiązania z ośrodkami wiedzy i innowacji oraz z konkurentami znajdującymi się na wyższym poziomie rozwoju, przyczyniają się do kreowania największej wartości dodanej w ramach współpracy.
Description
Keywords
Citation
M. Ratajczak-Mrozek, Motywy podejmowania współpracy w działalności zagranicznej przez polskie przedsiębiorstwa zaawansowanych technologii (prezentacja wyników badań), "Organizacja i Kierowanie. Organization and Management", 2010 Nr 3, s. 65-74
Belongs to collection