Badania ankietowe w oparciu o próby nielosowe z wykorzystaniem programu SPSS

Abstract
Klasyczne (randomizacyjne) podejście w metodzie reprezentacyjnej jest szeroko znane w firmach zajmujących się badaniami marketingowymi i opinii publicznej. Podejście to może być stosowane jednak wyłącznie w przypadku prób losowych, które znajdują zastosowanie w praktyce biznesowej stosunkowo rzadko. W artykule jest rozważany problem szacowania frakcji i średniej, ale w oparciu o dane z próby nielosowej. Otrzymane dane pochodzą z przeprowadzonego techniką CAWI (Computer‐Assisted Web Interviewing) samodzielnie przygotowanego badania ankietowego studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. W tym przypadku można prawidłowo wnioskować o charakterystykach populacji w oparciu o podejście modelowe w metodzie reprezentacyjnej. Celem artykułu jest przybliżenie podejścia modelowego i przedstawienie samodzielnie napisanych procedur obliczeniowych w języku poleceń programu SPSS. Ponieważ w artykule są prezentowane komendy w języku poleceń SPSS, zdefiniowano wszystkie oznaczania używane w kodzie programu.
Description
The design‐based approach in sampling survey is widely used in market research and opinion poll companies, but it can be used if and only if the sample is random, which is quite rare in practice. In the paper, the problem of mean and fraction prediction is considered, basing on the purposive sample using the model approach in sampling survey. The survey is conducted by using the CAWI method. The purpose of the paper is to present functions in the IBM SPSS Syntax language prepared by the authors.
Keywords
Citation
Domański P., Krzciuk M., Miłek M., Ziuziański P.: Badania ankietowe w oparciu o próby nielosowe z wykorzystaniem programu SPSS [w:] Rola informatyki w naukach ekonomicznych i społecznych. Innowacje i implikacje interdyscyplinarne, pr. zb. pod red. Z.E. Zielińskiego, 2/2011, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Handlowej w Kielcach, Kielce 2011.
Belongs to collection