Show simple item record

dc.contributor.authorWalesiak, Marek
dc.date.accessioned2013-03-10T12:17:10Z
dc.date.available2013-03-10T12:17:10Z
dc.date.issued1993
dc.identifier.citationWalesiak, M. (1993). Zagadnienie oceny podobieństwa zbioru obiektów w czasie w syntetycznych badaniach porównawczych. Przegląd Statystyczny, 40(1), 95-102.
dc.identifier.issn0033-2372
dc.identifier.issn0033-2372
dc.identifier.urihttp://depot.ceon.pl/handle/123456789/1062
dc.description.abstractOcenę podobieństwa zbioru obiektów w czasie w syntetycznych badaniach porównawczych przeprowadza· się na podstawie wartości cech syntetycznych. W pracy proponuje się dwa mierniki podobieństwa zbioru obiektów w czasie. Stosowanie mierników uzależnione jest od skali pomiaru wartości cech syntetycznych. Konstrukcja pierwszego z nich (wykorzystująca ideę miernika rzędu dokładności prognoz typu ex post H. Theila) zakłada, że wartości cech syntetycznych mierzone są na skali ilorazowej lub przedziałowej. Za pomocą tego miernika mierzy się zmiany w czasie wartości porównywanych cech syntetycznych, a więc mierzy się oddalenie międzyokresowe obiektów. Cenną zaletą miernika jest to, że można go rozłożyć na sumę kilku składników posiadających jasną interpretację, jeśli idzie o rząd i charakter odchyleń wartości porównywanych cech syntetycznych. Wykorzystując drugi miernik, będący współczynnikiem korelacji tau Kendalla, zakłada się, że wartości cech syntetycznych mierzone są na skali porządkowej. Współczynnik ten pozwala mierzyć stopień podobieństwa dwóch uporządkowań obiektów. Wskazuje więc na stopień przemieszczenia w hierarchii obiektów wraz z upływem czasu.pl
dc.language.isoplpl
dc.publisherGłówny Urząd Statystycznypl
dc.rightsDozwolony użytek
dc.subjectcechy syntetycznepl
dc.subjectanaliza danychpl
dc.subjectporządkowanie liniowepl
dc.subjectsyntetyczne badania porównawczepl
dc.titleZagadnienie oceny podobieństwa zbioru obiektów w czasie w syntetycznych badaniach porównawczychpl
dc.typeinfo:eu-repo/semantics/articlepl
dc.contributor.organizationUniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiupl
dc.description.epersonMarek Walesiak


Files in this item

Thumbnail

This item appears in the following Collection(s)

Show simple item record

Dozwolony użytek
Using this material is possible in accordance with the relevant provisions of fair use or other exceptions provided by law. Other use requires the consent of the holder.