Show simple item record

dc.contributor.authorSepczyńska, Dorota
dc.date.accessioned2013-11-13T20:50:02Z
dc.date.available2013-11-13T20:50:02Z
dc.date.issued2010
dc.identifier.citationD. Sepczyńska, W poszukiwaniu najlepszego modelu polityki. C. Schmitt, J. Rawls, Ch. Mouffe, w: J. Błahut-Prusik, D. Sepczyńska, P. Wasyluk (red), Współczesne dylematy filozofii i kultury, Olsztyn: IF – CBEW UWM 2010, ss. 177-221.
dc.identifier.urihttps://depot.ceon.pl/handle/123456789/2779
dc.description.abstractBez wątpienia w historii filozofii polityki istnieją pytania, które mają pozaczasowy charakter, jednym z nich jest pytanie o to, czym jest polityka. Nie oznacza to jednak, że filozofia polityki to jedna tradycja powiązanych ze sobą idei, która rozpoczęła się w starożytnej Grecji i trwa do dziś. Istnieją bowiem w jej ramach pytania związane z duchem czasów i określoną kulturą. Także odpowiedzi na odwieczne pytania zależą od problemów danej kultury i epoki, od tez nurtu filozoficznego, z którym identyfikuje się dany myśliciel czy od ogólnego trendu filozoficznego panującego w danej epoce. Nie wszystkie są tak samo dobre dla określonego kontekstu historyczno-kulturowego. Niniejszy artykuł próbuje to wykazać, na trzech proponowanych współcześnie modelach polityki. Wybrani zostali autorzy, którzy są związani z odmiennymi szkołami filozofii polityki, którzy wskazali nowe drogi myślenia i badania, których można uznać za jednych z najczęściej komentowanych filozofów w drugiej połowie ubiegłego wieku, a także i obecnie, albowiem stali się punktami odniesienia, źródłem inspiracji czy krytycznej recepcji.pl
dc.language.isoplpl
dc.publisherInstytut Filozofii, Centrum Badań Europy Wschodniej, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztyniepl
dc.rightsDozwolony użytek
dc.subjectagonistyczna demokracjapl
dc.subjectliberalna demokracjapl
dc.subjectdyktarurapl
dc.subjectChantal Mouffepl
dc.subjectJohn Rawlspl
dc.subjectCarl Schmittpl
dc.subjectnajlepszy ustrójpl
dc.titleW poszukiwaniu najlepszego modelu polityki. C. Schmitt, J. Rawls, Ch. Mouffepl
dc.typeinfo:eu-repo/semantics/articlepl
dc.contributor.organizationInstytut Filozofii, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztyniepl
dc.description.epersonDorota Sepczyńska


Files in this item

Thumbnail

This item appears in the following Collection(s)

Show simple item record

Dozwolony użytek
Using this material is possible in accordance with the relevant provisions of fair use or other exceptions provided by law. Other use requires the consent of the holder.