Społeczny i pedagogiczny kontekst funkcjonowania bibliotek akademickich

Abstract
Celem monografii jest ukazanie różnych form aktywności bibliotek akademickich w wymiarze społecznym oraz pedagogicznym. Istotą społecznego kontekstu biblioteki akademickiej jest tworzenie miejsca spotkań społeczności uczelnianej, niezależnie od ról pełnionych przez jej uczestników. Wszyscy, także użytkownicy spoza uczelni, są tu równi i w pewnym sensie zjednoczeni w poszukiwaniu i wykorzystywaniu źródeł informacji. Rolą bibliotekarzy jest wspomaganie tego procesu. Kontekst pedagogiczny biblioteki akademickiej wynika z jej usytuowania w strukturze uczelni oraz przypisanych funkcji. Udostępnianie i organizacja zasobów informacyjnych, zbiorów tradycyjnych oraz elektronicznych, nakładają na biblioteki obowiązek kształcenia użytkowników w zakresie lokalizacji, selekcjonowania, a także archiwizowania informacji. Zmieniający się, w kierunku parametryzacji dorobku naukowego i organizacyjnego, system zarządzania instytucji naukowych – w tym i szkól wyższych – nakłada dodatkowe zadania edukacyjne na biblioteki. Zadania te polegają na uświadamianiu pracownikom naukowym celowości dokumentowania własnej twórczości badawczej, edukacyjnej i ewentualnie także artystycznej. Dodać należy, ze wspomniane wyżej zmiany, a także postęp technologiczny, wpływają na bibliotekarzy. W zawodzie tym pojawiają się nowe zadania i specjalności, co powoduje konieczność stałego wzbogacania wiedzy i umiejętności. Wśród nowych specjalności wykształciły się takie, które właściwe są bibliotekom naukowym. Chodzi tu zwłaszcza o bibliotekarzy dziedzinowych. Powstanie specjalizacji stwarza z kolei potrzebę poszukiwania nowych, adekwatnych rozwiązań w organizacji bibliotek i zarządzania nimi.
Description
Zebrane w tomie materiały zaprezentowano podczas 11. Konferencji Bibliotek Niepaństwowych Szkół Wyższych „Społeczny i pedagogiczny kontekst funkcjonowania bibliotek akademickich”, która odbyła się 8-10 czerwca 2009 r. we Wrocławiu
Keywords
Citation
Kubów, S. i Karciarz, M. (Red.) (2012). Społeczny i pedagogiczny kontekst funkcjonowania bibliotek akademickich. Wrocław: Wydawnictwo Naukowe Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.
Belongs to collection