Harmful Risk Factors in the Work of a Nurse
Date
2011-12-20Author
Depta, Adam
Strzelecka, Agnieszka
Witczak, Radosław
Arciszewska, Halina
Metadata
Show full item recordAbstract
Wstęp. Osoby pracujące na stanowisku pielęgniarki są narażone na działanie czynników szkodliwych i uciążliwych, gdyż codziennie stykają się z różnego rodzaju zagrożeniami.
Cel. Celem pracy była ocena stopnia narażenia na czynniki szkodliwe i uciążliwe osób pracujących na stanowisku pielęgniarki w szpitalach oraz zbadanie zależności między wybranymi cechami niemierzalnymi.
Materiał i metody. Badanie przeprowadzono wśród losowo wybranych 115 osób zatrudnionych na oddziałach szpitalnych w SPZOZ w Sieradzu w kwietniu 2011r. W analizie wykorzystano kwestionariusz ankiety. Do określenia istnienia zależności zastosowano test niezależności chi-kwadrat, zaś siły tego powiązania współczynnik kontyngencji C-Pearsona.
Wyniki. Ankietowani są świadomi niekorzystnego oddziaływania czynników biologicznych, fizycznych, chemicznych, biopsychospołecznych i itp. Mniej niż 50% respondentów jest nadmiernie obciążonych z tytułu wykonywania pracy zmianowej. Z badanej grupy 111 osób oceniło swoją pracę jako uciążliwą, uzasadniając to głównie dużym obciążeniem fizycznym i psychicznym, małą liczbą personelu i dużymi wymaganiami. Analiza statystyczna wykazała istnienie zależności między: zwiększonym występowaniem na stanowisku pracy czynników obciążających układ kostno-stawowy a zmianowym systemem pracy, zmianowym systemem pracy pielęgniarek a odczuwaniem ogólnego nadmiernego obciążenia, oceną uciążliwości swojej pracy a występowaniem w niej czynników obciążających układ kostno-stawowy. W pierwszym przypadku siła tej zależności była umiarkowana, w drugim silna, w trzecim słaba. Nie zaobserwowano natomiast zależności między występowaniem dolegliwości psychofizycznych u pielęgniarek a spotykaniem się w pracy z agresją.
Wnioski. Uwzględniając szkodliwość badanych czynników należy pogłębiać wiedzę w tej dziedzinie i stosować szeroko pojętą profilaktykę. Ponadto trzeba podnieść świadomość zatrudnionych odnośnie skutków zdrowotnych jakie przynosi wybór odpowiedniego rodzaju wypoczynku i relaksu po pracy oraz znaczenia działań zapobiegających zakażeniom.
Collections
- Artykuły / Articles [15054]