Wykorzystanie materiałów wizualnych w badaniach nad społeczną percepcją osób, które popełniły przestępstwo. Wnioski metodologiczne z badań nad stygmatyzacją

Abstract
Rezultaty uzyskane w wyniku zastosowania techniki wywiadu pogłębionego oraz techniki zogniskowanego wywiadu grupowego, wzbogaconych o materiał wizualny, pozwalają przypuszczać, że fotografie są przydatne w badaniach dotyczących uwarunkowań społecznej stygmatyzacji. W przypadku obu technik analiza zdjęć pozwoliła na uzyskanie bardziej wartościowych i pełnych informacji, co do których istnieje zasadne przypuszczenie, że odpowiadają rzeczywistym poglądom badanych. Zdjęcia zarówno w przypadku wywiadów indywidualnych, jak i grupowych przyczyniały się do wzrostu zaangażowania uczestników badania, a w konsekwencji udzielania także bardziej swobodnych i spontanicznych wypowiedzi. W większości przypadków można było stwierdzić dwie fazy badania: przed i po wprowadzeniu analizy zdjęć. Różnica w aktywności badanych była wyraźnie dostrzegalna i miała bezpośredni związek z analizą materiału wizualnego. Ponadto wpływ użycia materiału wizualnego widoczny był przede wszystkim w przypadku techniki wywiadu indywidualnego, gdyż istniała możliwość dokonania porównań wywiadów bez użycia fotografii oraz po włączeniu materiału ikonograficznego.
Description
Keywords
Citation
Chomczyński, Piotr (2017) WYKORZYSTANIE MATERIAŁÓW WIZUALNYCH W BADANIACH NAD SPOŁECZNĄ PERCEPCJĄ OSÓB, KTÓRE POPEŁNIŁY PRZESTĘPSTWO. WNIOSKI METODOLOGICZNE Z BADAŃ NAD STYGMATYZACJĄ, Archiwum Kryminologii, TOM XXXIX/2017, DOI 10.7420/AK2017K, ss. 303-323.
Belongs to collection