Pokaż uproszczony rekord

dc.contributor.authorOlechnicka, Agnieszka
dc.contributor.authorPłoszaj, Adam
dc.date.accessioned2013-03-28T09:11:07Z
dc.date.available2013-03-28T09:11:07Z
dc.date.issued2012
dc.identifier.citationOlechnicka Agnieszka, Płoszaj Adam (2012) Potencjał placówek naukowo-badawczych województwa lubelskiego. Warszawa, ss. 34.
dc.identifier.urihttp://depot.ceon.pl/handle/123456789/1301
dc.description.abstractCelem opracowania jest charakterystyka potencjału naukowo-badawczego instytucji naukowych działających na terenie województwa lubelskiego oraz ich współpracy krajowej i zagranicznej. W wielu aspektach potencjał naukowo-badawczy województwa lubelskiego jest umieszczany w kontekście krajowym, a także w porównaniu do innych województw. Takie porównania tworzą punkt odniesienia dla oceny potencjału. Analiza dotyczy w szczególności stanu tzw. sfery badawczo-rozwojowej (B+R) oraz szkolnictwa wyższego. Obie te sfery są ze sobą ściśle powiązane. Szkoły wyższe modelowo spełniają dwie funkcje: edukacyjną i badawczą. Ponadto dostarczają wykwalifikowanych pracowników dla instytucji B+R. Ze względu na dość ograniczony zakres dostępnych danych w analizowanym obszarze opracowanie skupia się przede wszystkim na pokazaniu sytuacji województwa lubelskiego na tle innych polskich regionów lub na tle średniej krajowej. Zróżnicowanie wewnątrzregionalne – poziom poszczególnych instytucji – pokazane jest jedynie w niektórych aspektach, tj. w takich, które można zobrazować dostępnymi danymi empirycznymi. W opracowaniu wykorzystano kilka źródeł danych. Ogólna charakterystyka sfery B+R i szkolnictwa wyższego została przeprowadzona na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Ponadto wykorzystano dane Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) dotyczące grantów badawczych (system OSF) oraz oceny parametrycznej (Ośrodek Przetwarzania Informacji), dane z bazy CORDIS oraz z Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych Unii Europejskiej (KPK) dotyczące międzynarodowych projektów badawczych, dane Urzędu Patentowego RP oraz dane bibliograficzne z baz SCOPUS i Web of Science. Opracowanie składa się z dwóch głównych części, z których pierwsza dotyczy zasobów i nakładów w sferze badawczo-rozwojowej, a druga działań i wyników w tym sektorze. Opracowanie kończy krótkie podsumowanie.pl_PL
dc.description.sponsorshipUrząd Marszałkowski Województwa Lubelskiegopl_PL
dc.rightsDozwolony użytek
dc.subjectinstytucje B+R.pl_PL
dc.subjectwojewództwo lubelskiepl_PL
dc.subjectpotencjał badawczo-rozwojowypl_PL
dc.titlePotencjał placówek naukowo-badawczych województwa lubelskiego
dc.typeinfo:eu-repo/semantics/report
dc.contributor.organizationCentrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych (EUROREG), Uniwersytet Warszawski
dc.description.epersonAdam Płoszaj


Pliki tej pozycji

Thumbnail

Pozycja umieszczona jest w następujących kolekcjach

Pokaż uproszczony rekord

Dozwolony użytek
Korzystanie z tego materiału jest możliwe zgodnie z właściwymi przepisami o dozwolonym użytku lub o innych wyjątkach przewidzianych w przepisach prawa, a korzystanie w szerszym zakresie wymaga uzyskania zgody uprawnionego.